Výstavba rozhľadne k 700. výročiu bitky pri Rozhanovciach
Rozhľadňa predstavuje pripomienku pamätnej bitky kráľa Karola Róberta spolu s vojskom mesta Košice proti odbojným Omodejovcomv roku 1312 s výhľadom na možné miesto bojiska v údolí Torysy. Kamenná stavba so strieškou vysoká 11,65 metra, stojaca pri osamelej čerešni, je dobre viditeľná napríklad aj z diaľnice Košice - Prešov pod koncom lesa pri Zelenom dvore. Rozhľadňu v celkovej sume 33 000 eur postavili na návrh architekta Ladislava Kočiša prevažne vo vlastnej réžii členovia Občianskeho združenia Čerešenka z Čižatíc. Najväčšou dotáciou vo výške 15 tisíc eur naň prispel Košický samosprávny kraj z programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná.
Fanúšikovia výhľadov sa z nej môžu kochať pohľadmi na celú panorámu Slanských vrchov vrátane časti na nich nadväzujúcich Zemplínskych vrchov v Maďarsku alebo na údolie Torysy. Pred ich zrakmi nezostane ukrytá ani východná časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou, Sopotnické vrchy, Toryská pahorkatina alebo kopce v okolí Košíc a Prešova. „Pozorovanie panorám je možné cez okná zo schodišťa, z 2. poschodia cez ramená kríža a z vrcholu veže. Informačné panely sú umiestnené na atike. Objekt rozhľadne stojí na stupňovitej podnoži vysokej cca 30 cm nad terénom s pôdorysným rozmerom 15,3 x 25 m a na sadovnícky upravenom, zatrávnenom pozemku. Úprava podnože a pozemku má umocniť pohľad na dominantnú vežu v otvorenej krajine,” uviedol architekt rozhľadne Ladislav Kočiš.
Vlastnými nohami alebo autami sa k rozhľadni bude dať dostať z najvyššieho bodu účelovej poloasfaltovej komunikácie, ktorá spája obce Chrastné a Čižatice. Motorizovaní návštevníci budú môcť parkovať priamo na ceste na Bunkovce, čo je najvyššie miesto spomínanej komunikácie, odkiaľ to bude takmer po rovine pešo cca 300 metrov. Zo stredu oboch obcí je tam necelých poldruha kilometra. Vzdialenosť z centra Košíc predstavuje zhruba 14 km.
Autor/zdroj:
Zuzana Bobriková
Zverejnil:
Vytvorené:
19.09.2013 09:08
Upravené:
19.09.2013 09:36