Remeselnícky inkubátor pomohol za prvý rok existencie desiatkam remeselníkov v kraji
Ďalšie vzdelávacie workshopy pre remeselníkov v Košickom kraji budú pokračovať na jeseň. Počas leta sa ľudovo-umeleckí výrobcovia predstavia na prezentačno-predajných dňoch v Košiciach i na remeselnom trhu v Budapešti.
Desiatky remeselníkov z Košického kraja zdokonaľujú svoju tvorbu a jej prezentáciu vďaka podpore Remeselníckeho inkubátora Gemer (Rink), ktorý župa otvorila v apríli minulého roka. Prevádzkuje ho Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, ktorého zriaďovateľom je kraj. „V Košickom kraji sme evidovali len 140 tradičných remeselníkov, preto stál Rink pred neľahkou úlohou. Za prvý rok sa mu podarilo zmobilizovať vyše 340 ľudovo-umeleckých výrobcov z celého nášho kraja, ktorí reprezentujú čipkárstvo, hrnčiarstvo, zvonkárstvo, gubárstvo, tkáčstvo, kožušníctvo, výrobu z dreva, železa či prírodných pletív. Je škoda, že o mnohých z nich doposiaľ verejnosť netušila, pretože práve oni sú tí dôležití ľudia, ktorí pomáhajú zachovávať tradičné remeslá, typické pre Spiš, Gemer, Abov a Zemplín,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Pracovníci Gemerského osvetového strediska v Rožňave osobne navštevovali jarmoky a trhy, ľudovo-umeleckých výrobcov v regiónoch vyhľadávali aj cez remeselníkov či osvetové zariadenia. Platformu pomoci pre remeselníkov prezentovali na Profesia Days Košice 2019, Dňoch majstrov ÚĽUV v Bratislave a tiež na domácom Gemerskom folklórnom festivale v Rejdovej i na zimnom festivale Rok na Gemeri v Rožňave. „Nesústredíme sa na handmade tvorcov, ale pôvodnú ľudovo-umeleckú výrobu. Väčšina remeselníkov v našej databáze sú starší autori, ktorí sa priučili remeslu priamo od svojich rodičov a prarodičov, teda od generácie, ktorá postupne vymiera. Preto je dôležité, aby sa naučili prezentovať tradičné techniky v podmienkach 21. storočia, lebo ak sa stratia oni, s nimi sa stratí aj remeslo,“ povedala riaditeľka GOS Helena Novotná.
Prvý remeselnícky inkubátor v košickej župe oslávil v apríli svoje prvé narodeniny. Kraj chce prostredníctvom tejto platformy nastaviť systém efektívnej podpory tradičných ľudových remesiel. Na jeseň 2019 sa v Rink-u uskutočnila séria prvých workshopov, kde sa remeselníci naučili pracovať s nízkonákladovými formami marketingu. Dozvedeli sa, ako o sebe dať vedieť potenciálnym zákazníkom. Vďaka školeniam si mnohí zriadili sociálne siete a začali budovať vlastnú značku. Na ôsmich workshopoch sa zúčastnilo 130 remeselníkov. Najobľúbenejším sa stala interaktívna miniškola produktového fotenia. Na jar zasiahla do plánu podujatí v Rink-u pandémia nového koronavírusu, ale remeselníci ostali aj naďalej aktívni a toto obdobie využili na uplatnenie vedomostí, ktoré získali na workshopoch v Rink-u. Bolo potrebné prehodnotiť plánované aktivity, niektoré redukovať, niektoré vynechať. Edukačné workshopy boli modifikované na online poradenstvo a sú prispôsobené individuálnym požiadavkám jednotlivcov.
Ak to epidemiologická situácia dovolí, ďalšie vzdelávacie workshopy budú pokračovať na jeseň. Počas leta dostanú remeselníci šancu predstaviť sa verejnosti v krajskom meste. V termíne 25. a 26. augusta 2020 sa uskutoční prezentačno-predajná výstava v Obchodnom centre Optima v Košiciach. Výrobcovia z východu, združení v Remeselníckom inkubátore Gemer, sa môžu profesionálnym spôsobom prezentácie inšpirovať aj v zahraničí, a to 21. augusta 2020 na festivale ľudového umenia Mesterségek Ünnepe v Budapešti. Spoločne s Východoslovenským múzeom pripravuje Rink aj októbrovú župnú výstavu najlepších remeselníckych produktov, ktorá bude inštalovaná v exkluzívnych priestoroch Domu remesiel na Hrnčiarskej ulici v Košiciach, na nádvorí bude súčasne prebiehať živý jarmok remesiel. Viac informácií o Remeselníckom inkubátore Gemer nájdete na adrese www.remeselnickyinkubator.sk.
Autor/zdroj:
JUDr. Anna Terezková
Zverejnil:
Ing. Peter Kupčík
Vytvorené:
09.07.2020 14:30
Upravené:
28.07.2021 10:21