Prezident SR diskutoval so županom aj o decentralizácii krajov

V rámci rozlúčkovej návštevy na Úrade Košického samosprávneho kraja (KKS) prezident SR Andrej Kiska diskutoval s predsedom KSK Rastislavom Trnkom o problémoch, ktoré trápia Košický samosprávny kraj. Zaoberali sa riešením problémov s nezamestnanosťou, cestnou infraštruktúrou, rozdeľovaním počtu žiakov na stredných školách aj decentralizáciou krajov.

„Nie je veľkým prekvapením, že sa opakujú otázky, ako sú cesty. Pán župan spomínal, že viac ako 600 kilometrov ciest 2. a 3. triedy, ktoré majú v správe, sú v nevyhovujúcom až katastrofálnom stave, do ktorých treba investovať,“ povedal Kiska.

Okrem toho bola predmetom diskusie aj chýbajúca spolupráca s vládou. „Často vidieť aj z analýz v tlači, že dochádza k politikárčeniu aj v tomto smere. Že starostovia z vládnej strany dostávajú podstatne väčšie balíky peňazí na riešenie nezamestnanosti, že výjazdy vlády do jednotlivých regiónov sú tým charakteristické, že primátori a starostovia z koalície sú tam veľmi vítaní, nezávislí alebo z opozície dostávajú tých peňazí veľmi málo. Veľmi ma mrzí, že dochádza k takému politikárčeniu a nespolupráci aj v prípade napríklad župy,“ dodal prezident.

Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja s hlavou štátu našli spoločnú reč aj v otázke decentralizácie samosprávnych krajov. „Musí byť jasne definované, čo vie efektívne robiť štát, čo mestá a obce a podľa toho nastaviť kompetenčnú politiku. Nemôže to fungovať tak, že v niektorých otázkach nie je jasné, kto je za ne zodpovedný. Občania potom vinia všetkých a dochádza k presunom voličov aj k extrémistickým stranám. Musíme začať riešiť konkrétne problémy v oblasti regionálnej dopravy, sociálnej oblasti a budovania sociálnych podnikov a nezamestnanosti. Kraj má čo ponúknuť, musíme však mať rozviazané ruky,“ povedal Trnka.

K výjazdovým rokovaniam vlády župan spomenul, že vláda na ne nepozýva predstaviteľov niektorých samosprávnych krajov. „Myslím, že sme tu všetci pre občanov a nie, aby sme na takýchto pracovných fórach robili politiku,“ dodal župan.

Autor/zdroj: JUDr. Anna Činčárová
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 28.05.2019 11:00
Upravené: 29.01.2020 10:32

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001