Od Lucie do Vianoc

Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc. Pozývame vás v tento magický deň 13. decembra do stredovej kuchyne v areáli Katovej bašty v centre Košíc. Nájdete v nej všetko potrebné: olovo, vosk, pirohy aj hrianky s cesnakom. A ak budete mať šťastie, stretnete aj skutočné Lucie. Kultúrne centrum KSK a ďalšie kultúrne zariadenia pripravili na záver roka EHMK niekoľko zaujímavých podujatí.

Oddávna sa vraví, že Lucia nosí zimu: ostrú ako klinec či poriadne nabrúsená kosa. Naši predkovia to veľmi dobre vedeli, hovorili, že keď príde Lucia, nájde tu už zimu. Každý deň od Lucie do Vianoc si pozorne zapisovali vývoj počasia, lebo každý deň ukazoval, aký bude príslušný mesiac v ďalšom roku. Niekde vybrali 12 jabĺk, ktoré označili názvami 12 mesiacov a pozorne sledovali, čo sa s ovocím dialo.

Tento deň bol najdôležitejší medzi všetkými strídžími dňami (Ondrej, Katarína, Barbora, Tomáš). Ľudia sa obávali tmy, dlhých nocí. Vedeli, že Lucia z noci upije a dňa nepridá. Z predkresťanských zvykov sa preniesli zákazy vpúšťať do domov cudzie ženy. V každej sa mohla skrývať striga, ktorá by počarovala dobytku, pripravila ho o mlieko. Spoľahlivým liekom na strigy a iné pliagy bol cesnak – krížik cesnakom na vráta domu, či na bránu maštale pomohol ochrániť.

Mládenci začínali na Luciu vyrábať trojnožkové stolčeky. Robili sa bez železa, len z dreva. Každý deň len kus práce. Kto si na takýto stolček sadol počas polnočnej omše v kostole, uvidel všetky strigy v dedine.

Zvyky na Luciu i tradičné jedlá predvianočného obdobia ukáže podujatie v areáli Katovej bašty na Hrnčiarskej ulici v Košiciach.

Autor/zdroj: Zuzana Bobriková
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 12.12.2013 12:00
Upravené: 13.06.2021 13:53

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Інформація на допомогу Україні Basic Information in Help of Ukraine