Veľkonočná výstava na Úrade KSK – potešenie duše, pastva pre oči

Necelé dva týždne pred Veľkonočnými sviatkami otvoril Úrad Košického samosprávneho kraj (KSK) svoje brány veľkonočnej prezentačno–predajnej výstave výrobkov klientov zariadení sociálnych služieb. Rôznorodé predmety sú výsledkom nápadov a manuálnej zručnosti prijímateľov sociálnych služieb a predávajú sa za symbolickú cenu.

Akciu každoročne organizuje odbor sociálnych vecí a zdravotníctva KSK a pravidelne sa jej zúčastňujú takmer všetky zariadenia sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je KSK. Aj takýmto spôsobom sa snažia v zariadeniach spestriť čas svojich klientov, ktorí v rámci terapie prácou zhotovujú výrobky typické pre Veľkonočné sviatky. O nápady nie je núdza a na výstave sa dajú nájsť rôzne dekorácie, od jednoduchších veľkonočných vajíčok až po zložitejšie vence, či vyšívané obrusy. Kornélia Božíková  zo zariadenia VIA LUX – Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov vysvetľuje: „Inšpirácie hľadáme na internete, ako je to dnes aj moderné a v rôznych časopisoch. Avšak s rôznymi nápadmi prichádzajú aj samotní klienti. Výroba je zdĺhavá, delí sa na etapy a odhaduje sa aj na niekoľko mesiacov intenzívnej práce pred samotnou výstavou“.

O to dôležitejšie a zmysluplnejšie je, že v konečnom dôsledku vyrobené predmety dokážu plniť dvojitý účel – pre ich zhotoviteľov priniesť pocit radosti a plnohodnotného naplnenia ich voľného času, pre kupujúcich potešenie zo skrášlenia svojich domovov.

Pravidelným účastníkom výstavy je aj Špecializované zariadenie a zariadenie  pre seniorov Arcus, ktorého klientov výroba týchto dekoratívnych predmetov zaujíma z roka na rok čoraz viac.  „Sú takí, ktorých to zaujíma prirodzene a tešia sa na to, ale sú aj takí, ktorí sa spočiatku do toho boja ísť, lebo si myslia, že takúto činnosť už vo svojom veku nezvládnu. Keď však následne vidia, čo pekné vyrobili, tak sa z toho nesmierne tešia a takto motivujú ďalších, “ približuje Ľuboslava Vranovská z Arcusu.   

Verejnosť má možnosť spoznávať šikovnosť klientov zariadení sociálnych služieb nielen na tejto výstave, ale obdobnú organizuje Košický samosprávny kraj každoročne aj pred vianočnými sviatkami.

 

Autor/zdroj: Archív KSK
Zverejnil: Ing. Peter Kupčík
Vytvorené: 03.04.2017 07:20
Upravené: 12.02.2018 11:52

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Basic Information in Help of Ukraine ISO 27001