Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Bábkové divadlo uvedie v premiére pikantné príbehy z Dekameronu

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Inscenácia je určená pre dospelých a mládež od 15 rokov a je ďalším krokom súboru smerom k staršiemu divákovi. „Lákadlom je nielen samotný zdroj inšpirácie inscenátora, ale aj zaujímavé spojenie Boccaccia s mravoučnými básňami ďalšieho renesančného autora - Sebastiana Branta," hovorí umelecký šéf BD v Košiciach Ivan Sogel. „Teší nás, že na naše javisko sa vracia Karel Brožek, ktorý už desaťročia patrí medzi európsky špičku medzi režisérmi."

Diváci sa môžu tešiť na príbeh o messerovi Liziovi da Valbone, ktorý pristihne Riccarda Manardiho so svojou dcérou. Caterina a Ricciardo sa vášnivo milujú a preto ich láska nakoniec naplní svoje poslanie. V druhom príbehu - histórii o studni sa rozpráva o tom, ako Tofano raz v noci vymkne svoju ženu a tá, keď sa nemôže dostať domov, predstiera, že skočila do studne, do ktorej však hodí skalu. A tretí rozpráva príbeh o Peronelle, ktorá skryje pred mužom svojho milenca do suda. No muž ten sud práve predal. Mužovi nahovorí, že aj ona sud predala a že kupec je v sude, aby sa presvedčil, že je v poriadku. Mladík vylezie zo suda a žiada, aby ho muž lepšie vyčistil, a potom si ho odnesie domov.

Režisér Brožek v Bábkovom divadle Košice už v minulosti režíroval úspešné inscenácie Vojny turecké a iné, Kubulo a Kubikulo, Vták Ohnivák, a Aucassin a Nicoletta. Na najnovšej hre sa dohodol s vedením košického divadla už pred troma rokmi.

„Dohodli sme sa, že by to mal byť titul, ktorý bude priťahovať publikum určitou zábavnosťou a že to bude Boccaccio. Mne sa to páčilo, len som hľadal to, čo mám rád, aby to nebola len taká estrádna zábava, či ľahká košonéria, ktorá bude baviť divákov na prvý pohľad, ale aby tam bolo niečo viac. To, že človek keď prežije obdobie, v ktorom mu je ťažko, tak na to potom spomína s humorom, žartom a veľkou zábavou," povedal Brožek pre novinárov. Drastické až neľudské fenomény ako poprava, či inkvizícia chcel v hre vyvážiť niečím pozitívnym, ako je poézia, neha, či láska.

„Je to druhá premiéra v priestore Ostrova kultúry - otvorenej zóny, ktorá vznikla ako investičný projekt v rámci EHMK," uviedol riaditeľ divadla Pavol Hrehorčák. „Sme radi, že sa nám darí napĺňať koncepciu spomínaného priestoru a rozširovať tak možnosti nielen pre naše divadlo, ale aj pre iné kultúrne podujatia a umelecké produkcie."

Koniec obsahu.


ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2009-2022 Košický samosprávny kraj. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.