[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Výstavu Prvý dotyk so slobodou vo Verejnej knižnici Jána Bocatia na Hlavnej ulici v Košiciach videlo 2 200 návštevníkov, z toho 1400 žiakov a študentov z 22 župných škôl. „Košický samosprávny kraj vlani pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravil desiatky podujatí, ktoré nám pripomenuli tieto významné dejinné udalosti. Jednou z najväčších bola aj výstava v tejto župnej knižnici, ktorú sme finančne podporili sumou 30 000 eur. Cez výstavu sme chceli najmä študentov oboznámiť o najdôležitejších udalostiach z novembra ´89, diskutovať mohli o rôznych formách extrémizmu aj o tom, že sloboda nie je zadarmo. Tí, ktorí si ju nestihli pozrieť osobne, tak majú možnosť urobiť aj z pohodlia domova, prostredníctvom virtuálnej prehliadky. Odkaz novembrových udalostí teda môžeme šíriť počas celého roka,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.
Prehliadku si je možné spustiť na počítači s odborným výkladom lektora vďaka audio sprievodcovi. Dostupná je na stránke Verejnej knižnice Jána Bocatia cez link http://www.nezna.3-d.sk/. Na príprave výstavy sa podieľali hlavní partneri - Košický samosprávny kraj, Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Ústav pamäti národa a Rozhlas a televízia Slovenska.
Na výstave bolo zaujímavé to, že vďaka pozorným návštevníkom do nej postupne pribúdali nové diela. Takto získala napríklad fotografie z masových protestov vo Východoslovenských železiarňach, ktoré sa stali súčasťou fondu regionálneho oddelenia knižnice. Patrí k nim tiež transparent s textom „Výtvarníci za slobodu“, ktorý v novembri 1989 pripravili košickí umelci vo Východoslovenskej galérii a následne ho niesli počas protestov po vtedajšej Leninovej, dnes Hlavnej ulici. Transparent si na vystavenej fotografii v knižnici všimla výtvarníčka Jana Šlosárová a upozornila, že ho má vo svojom ateliéri grafik a fotograf Vlado Vološin. Knižnica ho od umelca získala a zaradila do výstavy. Okrem toho získala aj unikátne Vološinove fotografie, ktoré dokumentujú, ako umelci transparent tvorili. Sú na nich zachytení známi košickí výtvarníci Alexander Eckerdt, Peter Kalmus, Ján Bodnár a ďalší.
Odborní lektori z katedry histórie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika podali výklad pre 40 školských skupín. Návštevníkov zaujali doposiaľ nepublikované zábery z masových protestov spred 30 rokov v Košiciach, ktoré knižnica získala od reportérov Veroniky Januškovej a Milana Kapustu. Výstava pútala aj netradičným spracovaním s komiksovými a interaktívnymi prvkami. Podporili ju viaceré tematické sprievodné podujatia – diskusie, prednášky, filmové projekcie. Mimoriadnemu záujmu sa tešila prednáška o dejinách ŠtB na Slovensku, na ktorej odborníci z Ústavu pamäti národa prezentovali nové skutočnosti týkajúce sa udalostí v Košiciach.
Knižnica Jána Bocatia s Ústavom pamäti národa aktuálne pripravuje ďalšiu sériu tematických prednášok pre stredné školy. Zámerom je cielene aj takouto formou podávať historické udalosti v kontexte a predchádzať tak prejavom extrémizmu a intolerancie.
Kontaktná osoba:
PhDr. Erika Palágyiová, vedúca regionálneho oddelenia VKJB
palagyiova@vkjb.sk
Koniec obsahu.
Copyright © 2009-2025
Košický samosprávny kraj. Všetky práva vyhradené.
.
Koniec stránky.