Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Grafika študenta košickej ŠÚV-ky najlepšia v medzinárodnej súťaži

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Víťazná grafika„Téma bola voľná. Chcel som spraviť niečo vlastné. Keďže mám rád motory a sám vlastním motorku, tak som sa snažil moju vášeň zhmotniť po svojom. Išlo o futuristický obrázok. Prelína sa tam čas s ľudskými orgánmi, ktoré sa stali doslova súčasťou mojej grafiky,“ vysvetľuje autor víťazného obrázku Maroš Vasilišin.

Do súťaže mohli autori posielať kresby vytvorené ľubovoľným grafickým materiálom, či grafiky robené rôznou grafickou technikou. Maroš vsadil na klasickú techniku - lept, a ako sa zdá, spravil dobre: „Zvolil som päťvrstvový lept. Ide o techniku, pri ktorej sa používa medená doska, na ktorej sa pomocou kyseliny a grafickej ihly tvorí kresba. Trvalo mi to zhruba štyri dni.“

Porotcovia vyberali víťazov z viac ako 320 diel v troch kategóriách. Najväčšie zastúpenie malo Maďarsko, Nemecko, Lotyšsko, Srbsko i Rusko.

Maroš Vasilišin pri práci na odbornej hodine„Vďaka víťazstvu som získal sebadôveru. Je dôležité vedieť, že ľudia rozumejú tomu, čo robím. Vidia tú hĺbku, ktorú som sa snažil do diela dať,“ dodáva Maroš Vasilišin.

Ako tvrdí vedúca odboru propagačnej grafiky na ŠÚV Košice Noémi Ráczová, litovská grafika je veľmi silná: „O to viac nás teší tento úspech. Ide o možnosť porovnať sa. Uistiť sa, že to, čo robíš, robíš dobre a najmä, že to ocenia aj v iných zemepisných šírkach.“

Súťažné grafiky sú vystavené v galérii v meste Panavéžis v Litve. Víťazné práce organizátori vytlačili aj ako pohľadnice. Škola úžitkového výtvarníctva Košice dokonca od nich dostala aj čestné uznanie za účasť študentov v súťaži.

Koniec obsahu.


ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2009-2022 Košický samosprávny kraj. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.