Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Divadlo Thália si pripomína 45 rokov činnosti a uvádza Liliom

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

Pri príležitosti výročia založenia divadla zároveň otvoria výstavu Kelemen László a jeho doba, ktorá je venovaná zakladateľovi prvého maďarského divadelného súboru v Košiciach. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj minivýstavu približujúcu 45 rokov Divadla Thália.

Zaujímavosťou premiéry je, že túto známu a obľúbenú maďarskú hru režíruje slovenský režisér Ľubomír Vajdička, ktorého divadlo oslovilo s ponukou na spoluprácu. Hoci Vajdička už v minulosti s Tháliou spolupracoval, priznal, že mal pri tejto hre určité obavy. „Je to, dá sa povedať, kultová hra maďarskej divadelnej literatúry, tak som mal určité obavy, či som ten vhodný adept. Tie obavy sa však rozplynuli práve preto, že mám veľmi dobrú skúsenosť z práce v divadle Thália, ktorá sa potvrdila aj pri tomto texte. Takže si myslím, že ten výsledok by nemal sklamať, snáď ani náročných divákov," povedal známy režisér. To, že maďarčinu neovláda, nebolo podľa neho na prekážku. „Rozumieme si ľudsky, hoci niekedy si nerozumieme vzájomne jazyky, takže tam problém nie je nijaký," poznamenal s tým, že musel iba dávať omnoho väčší pozor na to, čo herci hovoria.

Liliom je mimoriadne citlivý, emotívny, poetický príbeh z Budapešti zo začiatku storočia. Liliom je neodolateľným vyvolávačom na kolotoči, lámačom ženských sŕdc. V ten večer sa zoznámi s Julkou, chudobnou, zastrašovanou slúžkou, ktorá s ním zostane v parku cez noc, napriek tomu, že vie, že Liliom je podvodník, záletník, zvodca, grázel a aj keď kvôli tomu príde aj o prácu. Toto je začiatok príbehu vášnivej, ale smutnej lásky, títo dvaja ľudia na zemi nemôžu byť spolu dlho šťastní. Liliom sa chce zmeniť kvôli svojej ešte nenarodenej dcérke, a tak sa na popud svojho kamaráta púšťa do svojho posledného zločinu, kde ho policajti zastrelia. Hra sa zvrtne do fantastickej roviny – Liliom sa dostane pred nebeský súd a dostane po šestnástich rokoch šancu napraviť svoje chyby. Opäť sa vráti na zem, ale je jasné, že ani táto epizóda nedopadne najideálnejšie.

Koniec obsahu.


ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2009-2021 Košický samosprávny kraj. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.