[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Východné Slovensko čelí vážnym výzvam v prevencii rakovín
„Slovensko sa zaviazalo do roku 2030 dosiahnuť až 90 %-nú zaočkovanosť dievčat a výrazne zvýšiť zaočkovanosť chlapcov vo veku 12 až 14 rokov proti rakovinám, ktoré spôsobuje HPV. Situácia na východnom Slovensku je však alarmujúca – Košický kraj dosahuje len 31,2 % a Prešovský kraj 35,5 % zaočkovanosti, čo sú najnižšie hodnoty spomedzi krajov. Tento nedostatok môže mať v budúcnosti závažné dôsledky pre zdravie obyvateľstva regiónu," uvádza hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, MUDr. Elena Prokopová.
Úmrtnosť na rakoviny spojené s vírusom HPV je na východnom Slovensku mimoriadne znepokojujúca. Približne 48 žien ročne zomrie na východnom Slovensku v dôsledku rakoviny krčka maternice. V rokoch 2012 - 2022 zomrelo na východnom Slovensku spolu 4931 ľudí v dôsledku ochorení, ktoré sú spojené s HPV1.
Skríning aj očkovanie zaostávajú za zvyškom krajiny
„Mnohé ženy na východnom Slovensku stále nevedia, že pravidelný skríning môže včas odhaliť ochorenie a umožniť účinnú liečbu. Veľmi dôležitú úlohu v tomto procese zohráva aj vzdelávanie a boj proti dezinformáciám, ktoré často negatívne ovplyvňujú rozhodnutia ľudí o očkovaní. Systematická podpora vzdelávania a šírenia pravdivých informácií je kľúčová pre zvýšenie zaočkovanosti a celkové zlepšenie prevencie v našom regióne," zdôrazňuje doc. MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Dáta odhaľujú aj regionálne rozdiely v rámci samotných krajov. Niektoré okresy ako Poprad (45,07 %), Bardejov (44,95 %) a Stará Ľubovňa (44,26 %) dosahujú v účasti na skríningu rakoviny krčka maternice vyššie hodnoty, zatiaľ čo iné výrazne zaostávajú – napríklad Gelnica (31,38 %), Trebišov (32,21 %) a Rožňava (35,33 %)2.
Podobne je to aj pri zaočkovanosti proti HPV, kde najlepšie výsledky dosahujú okresy Humenné (52,5 %), Vranov nad Topľou (50,3 %) a Košice I (42,7%), kým najhoršie sú na tom okresy Kežmarok (21,5 %), Svidník (25,3 %) a Košice-okolie (25,3 %), pričom ide o zaočkovanosť 12-ročných detí aspoň jednou dávkou vakcíny3.
Spájanie síl v regióne prináša nové riešenia
V prípade východoslovenského regiónu sa oba kraje rozhodli pre koordinovaný postup. "Vnímame, že pre zlepšenie situácie v oblasti prevencie rakovín je nevyhnutné spojiť sily s lokálnymi odborníkmi, lekármi a občianskymi iniciatívami. Košický samosprávny kraj považuje za dôležité šíriť overené a dôveryhodné informácie a zároveň vytvárať priestor na otvorený dialóg s komunitami, kde je miera zaočkovanosti najnižšia. Len cez otvorenú komunikáciu a rešpektovanie špecifických výziev nášho regiónu môžeme dosiahnuť, aby všetci obyvatelia mali rovnaký prístup k prevencii bez ohľadu na to, kde žijú," uvádza Rastislav Trnka, zástupca Košického samosprávneho kraja.
K iniciatíve sa pripája aj Prešovský samosprávny kraj. "V našom kraji si uvedomujeme, že prevencia zohráva kľúčovú úlohu v ochrane zdravia, no jej účinnosť často závisí od dostupnosti spoľahlivých informácií a dôvery ľudí v odborné odporúčania. Preto sa snažíme vytvárať prostredie, kde majú obyvatelia prístup k vedecky podloženým faktom a kde dokážeme citlivo reagovať na ich otázky a obavy. Spolupráca s miestnymi autoritami, komunitnými lídrami a zdravotníkmi nám umožňuje lepšie prispôsobiť preventívne aktivity potrebám jednotlivých regiónov a posilniť dôveru v opatrenia, ktoré chránia zdravie celej spoločnosti," zdôrazňuje (doplniť meno), zástupca Prešovského samosprávneho kraja.
Oba kraje sa zaviazali ešte viac prehĺbiť spoluprácu s pacientskymi organizáciami, ako aj so spolkami medikov a univerzitami tak, aby cielene zasahovali najmä tie lokálne komunity, v ktorých je úroveň účasti na prevencii proti rakovine najnižšia.
Zdroje dát:
1 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Incidencia registrovaných nádorových ochorení v Slovenskej republike. Úmrtnosť na nádorové ochorenia v Slovenskej republike (2022). Dostupné na: https://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Onkologia/Incidencia_registrovanych_nadorovych_ochoreni_NOR_SR/Pages/default.aspx
2 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Onkologické skríningové programy. Dostupné na: https://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Onkologicke_skriningove_programy/Pages/default.aspx
3 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Zaočkovanosť detí vo veku 12-14 rokov proti ľudskému papilomavírusu (HPV) v Slovenskej republike za obdobie rokov 2018-2023. Dostupné na: https://www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Tematicke_statisticke_vystupy/Preventivna_starostlivost/Pages/Ockovanie-deti-proti-virusu-HPV.aspx
Prílohy:
Kontakt pre médiá:
Dominika Begáňová, Seesame - beganova@seesame.com+421 917 668 477
Koniec obsahu.
Copyright © 2009-2025
Košický samosprávny kraj. Všetky práva vyhradené.
.
Koniec stránky.