Na Spiši viac domácich turistov

Slováci čoraz častejšie dovolenkujú doma. Vedie ich k tomu bezpečnostná situácia vo svete, ale je za tým i zvyšujúci sa lokálpatriotizmus. Zhodli sa na tom Viktor Wurm z organizácie Košice Región Turizmus a vedúca kancelárie primátora Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi Andrea Jančíková.

Záujem turistov zo Slovenska i zahraničia o Košický kraj sa zvyšuje. Vyplýva to zo štatistík krajskej organizácie Košice Región Turizmus.  "Do vyhodnotenia celkovej návštevnosti turistických informačných centier (TIC) za rok 2016 sa zapojilo 13 informačných centier s celoročnou a dve so sezónnou prevádzkou. Tieto informačné centrá v roku 2016 navštívilo 62.485 návštevníkov. Je to skoro o 9000 ľudí viac ako rok predtým," povedal Viktor Wurm z organizácie Košice Región Turizmus.

Spišskonovoveská radnica zaznamenala minulý rok napríklad rekordnú návštevnosť zoologickej záhrady. "Prvýkrát dosiahla číslo nad 100.000, konkrétne to bolo približne 109.000 návštevníkov, pričom priemerný počet návštevníkov v predchádzajúcich rokoch bol okolo 80.000 za rok. Taktiež nám narastá počet návštevníkov napríklad v TIC. Je to približne 2500 až 3000 ľudí viac oproti minulým rokom. Vidíme to aj na návštevnosti našej najvyššej kostolnej veže na Slovensku, kde robíme výstupy. Tam tiež vzrástol počet návštevníkov," vysvetlila Andrea Jančíková z Mestského úradu v Spišskej Novej Vsi.
Počtom najväčšou klientelou sú podľa nej Slováci, za nimi nasledujú Česi, Poliaci a Maďari.  
"Myslím si, že určite k tomu prispela bezpečnostná situácia vo svete, ale konečne začínajú Slováci objavovať krásy Slovenska. Aspoň my v meste na našich rôznych kultúrno-spoločenských podujatiach to takto cítime, že narastá lokálpatriotizmus," dodala Jančíková.

"Ľudí v regióne je objektívne viac. Medziročné tempo rastu dosiahlo až 30 percent. Určite má na tom podiel bezpečnostná situácia vo svete, ale aj rastúca životná úroveň a túžba poznávať čo máme doma," myslí si Wurm.
 

Autor/zdroj: Tlačová agentúra SR
Zverejnil: Bc. Katarína Jantošovičová
Vytvorené: 09.05.2017 09:00
Upravené: 09.05.2017 10:00

Udalosti

Zobraziť všetky udalosti

Savoro palo COVID-19 Tájékoztató oldal a koronavírusról