Úrad Košického samosprávneho kraja, Námestie Maratónu mieru 1, 042 66 Košice www.vucke.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Začiatok stránky, titulka:

Starý mlyn v Kováčovej po rokoch opäť ožije

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.

Pokračovanie obsahu:

S bohatou tradíciou mlynárstva na Gemeri je úzko spätý aj vodný mlyn v Kováčovej. Leží iba niekoľko kilometrov od Krásnej Hôrky a rovnako ako hrad, aj mlyn patril v minulosti rodine Andrássyovcov. Neskôr sa stal majetkom predkov Gejzu Lyócsu, ktorý sa dnes venuje práve záchrane tradícií mlynárskeho remesla na Gemeri.

„Komunisti mlyn aj s domom znárodnili v roku 1950 a tak sa moji starí rodičia stali za noc doslova bezdomovcami. Nevzdali sa, neustále niekde písali a dožadovali sa vrátenia mlyna. Dokonca aj vedeniu strany poslali svoje výhrady. Na prekvapenie, štátne orgány ich argumenty po 16-tich rokoch uznali a mlyn im vrátili. O tom sa už, žiaľ, starí rodičia nedozvedeli," hovorí Gejza Lyócsa, spoluautor projektu oživenia mlyna.

Budova mlyna bola zatvorená a chátrala viac ako 50 rokov. V mlyne sa aj napriek tomu zachovalo takmer kompletné zariadenie. Manželia Lyócsovci sa  rozhodli mlyn zachrániť a  postupne ho od roku 2004 obnovovali. Počas posledných rokov začali interiér mlyna premieňať na múzeum, dnes je dostupné širokej verejnosti. Projekt pod názvom „Vodný mlyn Kováčová" si získal pozornosť aj hodnotiteľov grantovej výzvy Terra Incognita pod kuratelou Košického samosprávneho kraja.

„Takéto regionálne pamiatky sú pre rozvoj cestovného ruchu v našom kraji veľmi dôležité. Aj napriek tomu, že mlynárstvo má na Gemeri bohatú históriu, počet zachovaných mlynov zrátame na prstoch jednej ruky. Je preto vzácne, že súčasným majiteľom záleží na uchovávaní tradície mlynárstva a svoj čas venujú obnove mlyna. Vodný mlyn v Kováčovej je unikátom aj preto, že má pôvodný stroj na proces mletia múky. Teraz k nemu pribudlo mlynské koleso a drevený žľab. Dá sa teda povedať, že po rokoch získal svoju niekdajšiu podobu. Verím, že aj tento zrealizovaný projekt bude príležitosťou pre rozvoj služieb na Gemeri, kde si návštevníci môžu na vlastné oči pozrieť originálny spôsob výroby múky,“ povedal Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja.

Mlyn je prístupný verejnosti od roku 2019, od kedy sa v ňom konajú aj prehliadky. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o tradičnom mlynárskom remesle a na vlastné oči si pozrieť, ako sa kedysi vyrábala múka pomocou pôvodného zachovaného zariadenia. Súčasťou prehliadky je aj expozícia úžitkových predmetov a predmetov ľudovej tvorby, ako napríklad hrnčiarske, keramické, či prútené výrobky a výšivky pochádzajúce z tohto regiónu. 

Zámerom projektu je zachovať tradíciu mlynárstva na Gemeri a priblížiť fungovanie ekologickej vodnej energie, ktorú využívali naši predkovia v minulosti. Rovnako chceme podporovať aj pôvodnú ľudovú tvorbu a tak zachovať kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie. Je to dôležité z hľadiska uchovania hodnôt kraja, ako aj rozvoja turizmu," povedala Lenka Vargová Jurková, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu v Košiciach.

Pre lepšiu orientáciu návštevníkov bola v rámci projektu vyrobená a osadená informačná tabuľa v obci Zádiel, vďaka čomu sa návštevníci južnej časti Košického kraja dozvedia viac aj o tomto projekte. Cieľom je osloviť aj organizované skupiny a školské exkurzie za účelom rozšírenia vedomostí mladej generácie v oblasti tradičných remesiel.

 

Koniec obsahu.


ZOZNAM SEKCII:

VYHLADAVANIE NA WEB SIDLE:

Hľadať


PÄTIČKA:

Copyright © 2009-2024 Košický samosprávny kraj. Všetky práva vyhradené.
Stránky generuje redakčný systém WebJET.

Koniec stránky.